Co jeść, aby nasze włosy były zdrowe?

Pielęgnacja włosów to zadanie, które wymaga nie tylko systematyczności, ale również odpowiedniego doboru składników diety. Wraz z upływem lat włosy tracą na objętości, stają się rzadkie, osłabione, tracą blask i często wypadają – ta kwestia tyczy się zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Zbilansowany i urozmaicony jadłospis pozwala uniknąć niedoborów składników odżywczych w organizmie, a przede wszystkim witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa, zredukowania wypadania, ale również do ochrony przed szkodliwymi działaniami czynników środowiskowych.

Niedobory żelaza mają miejsce dość często. Problem ten dotyka głównie kobiet. Spowodowane jest to tym, że tracą one spore ilości tego pierwiastka podczas obfitych krwawień miesiączkowych. Niedobór żelaza manifestować się może kruchością, łamliwością i nadmiernym wypadaniem włosów. W pokarmach znaleźć możemy dwa rodzaje żelaza – żelazo hemowe (w produktach pochodzenia zwierzęcego – wątrobie, mięsie) oraz żelazo niehemowe (w produktach roślinnych – warzywach zielonych, orzechach, suszonych owocach). Żelazo hemowe znacznie lepiej wchłania się z przewodu pokarmowego, zwłaszcza jeśli produkty je zawierające podawane są razem z pokarmami bogatymi w witaminę C – idealnym zestawem jest choćby połączenie mięsa i świeżej natki pietruszki.

Innymi pierwiastkami, które są niezastąpione dla piękna naszych włosów, są cynk i miedź. Cynk znajdziemy przede wszystkim w nietłustych wyrobach mięsnych i w rybach, ale także w jajkach, ziarenkach soi czy orzechach. Miedź występuje między innymi w zielonych warzywach i orzechach.

Pomocne w walce o zdrowe i piękne włosy będzie wprowadzenie do diety kwasów tłuszczowych, które wpływają korzystnie na ukrwienie skóry głowy. Kwasy tłuszczowe znajdują się w rybach, tranie, awokado oraz olejach, głównie w rzepakowym i lnianym.

Jeżeli zależy nam, aby przyspieszyć porost włosów, warto pamiętać żeby w naszym jadłospisie znalazły się chude ryby morskie, brokuły czy ser żółty – występuje w nich jod. Włosom sprzyja odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego każdego dnia należy wypić minimum 1,5-2 l wody.

W spożywanych posiłkach dobrze jest zredukować spożycie cukrów prostych, ponieważ ich nadmiar sprawia, że włosy często nadmiernie się przetłuszczają. Cukier przyczynia się także do powstawania problemów skóry głowy, na przykład łupieżu. Dieta na piękne, lśniące włosy, a także zdrową skórę powinna być zróżnicowana.

About the Author