Wypadające włosy

Setki, tysiące, a nawet miliony z nas miewa problem z wypadającymi włosami, dlatego też nie sposób wymienić jedynie jednej przyczyny tego stanu rzeczy. Wypadające włosy należy zdiagnozować, bowiem jedynie odpowiednia wiedza na temat tego dlaczego tracimy włosy pozwala nam znaleźć rozwiązanie tego problemu. Pomocny w tym jest lekarz trycholog, który zajmuje się drobiazgową oceną naszych włosów i przyczynami ich wypadania.

Wypadające włosy mogą przyczyniać się jedynie do lekkiego przerzedzenia włosów, jednak w niektórych przypadkach powodują zupełne wyłysienie co stanowić poważny problem dla wielu osób. Do głównych przyczyn wypadania włosów zaliczyć należy choroby, źle dobraną dietę, nadmierny stres, pojawienie się stanów zapalnych w organizmie, zmiany hormonalne np. związane z ciążą, problemy skóry głowy.

Stopniowo wypadające włosy, które nasilają proces z każdym rokiem mogą mieć przyczynę natury genetycznej, ale również związane być mogą z niewłaściwą pielęgnacją, nadmiernym farbowaniem i innymi zabiegami itp. Włosy wypadają z różnych przyczyn i nie ma znaczenia płeć czy wiek. Zmniejszona objętość fryzury jako objaw choroby może wiązać się z chorobami tarczycy czy niedokrwistości, może on oznaczać łysienie androgenowe czy plackowate, a także mieć związek z długotrwałym osłabieniem odporności, być efektem radioterapii lub chemioterapii, a także łączyć się z zaburzeniami hormonalnymi różnego rodzaju.

Wypadające włosy często stanowią problem kobiet po porodzie, gdy na skutek spadającego poziomu estrogenów utrata kosmyków jest większa, jednak to problem przejściowy. Stres czy traumatyczne zdarzenia również mogą mieć niemały wpływ na kondycję naszych włosów, podobnie jak nadmiar witaminy A, niedobór białka czy żelaza. Osoby z zaburzeniami odżywiania jak anoreksja czy bulimia również bardzo często skarżą się na wypadające włosy. Niektóre leki czy antykoncepcja również przyczyniać się mogą do osłabienia i wypadania włosów.

Jak widać z powyższego lekarz trycholog staje się najbardziej adekwatna osobą, do której warto zwracać się o pomoc z wypadającymi włosami, bowiem określić pomoże ostatecznie co przyczynia się do złej kondycji naszych kosmyków. Diagnozowanie może być skomplikowane, a na niedobry stan naszych włosów opierać się może nawet na kilku różnych przyczynach łącznie. Odpowiednia diagnoza to pierwszy krok w uzyskaniu zdrowych kosmyków, dlatego nie należy jej lekceważyć, gdyż w wielu przypadkach szybka reakcja pozwala uratować włosy przed całkowitym wyłysieniem.

About the Author